אילוף כלב חדש

תוכן עניינים
יוגב עופר – מנהל חווית הכלבים
הצטרפו לדיוור!

רוצים להישאר מעודכנים בכל פעם שעולה מאמר חדש לאתר? הכי קל לעשות את זה דרך רשימת התפוצה שלנו! הצטרפו עכשיו בחינם:

במידה ותרצו לקבל ייעוץ אישי בנושא "אילוף כלב חדש"

להביא כלב חדש הביתה זה לא רק להכניס אותו לביתכם, אלא לצרף אותו ממש כחלק המשפחה! בכל משפחה יש כללי התנהגות שבני המשפחה מכירים וחיים על פיהם, וכעת עליכם ללמד את הכלב החדש כיצד מתנהגים בבית ועם בני המשפחה. כאן בדיוק משתלב תהליך האילוף – ונשאלת השאלה – איך מאלפים כלב חדש? 

אם זו הפעם הראשונה שאתם צריכים לעמוד באתגר הזה, הגעתם למקום הנכון 🙂 בהמשך למאמר הקודם – "למה לצפות בעת אימוץ כלב חדש?", במאמר הזה נסכם עבורכם את הדגשים החשובים ביותר בעת אילוף כלבים, כדי שתוכלו לעשות זאת באופן הטוב ביותר! שימו לב, במידה ואתם תרגישו שזה קצת גדול עליכם, תמיד תוכלו להעיזר במאלף מקצועי, ואף לקחת את הכלב לאילוף בפנסיון כדי לתת לאנשי מקצוע מוסמכים לנהל את תהליך האילוף.

3 טיפים לאילוף כלבים

טיפ #1: לכל כלב יש אישיות משלו ולגזעים מסויימים יש טמפרמנט שמאפיין אותם

לפני תחילת כל אילוף, צריך להכיר את הגזע והאישיות הפרסונלית של הכלב שלכם. לגזעים שונים יש מאפיינים, טמפרמנט ורמות אנרגיה ייחודיים העשויים להשפיע על יכולת האילוף שלהם. הבנת האינסטינקטים והתכונות הטבעיות של הכלב שלכם תעזור לכם להתאים את גישת האילוף שלכם כך שתתאים לצרכיו:

 1. תכונות ספציפיות לגזע: גזעי כלבים מסוימים ידועים בהתנהגויות מסוימות או נטיות ספציפיות. לדוגמה, לכלבים ממשפחת הרועים, כמו בורדר קולי, רועה גרמני, מלינואה ועוד, יש אינסטינקט חזק לרעות (כמו רועה צאן), ויש להם נטיה ודחף חזקים לרדוף אחר חפצים נעים. היכרות זו תעזור לכם לצפות אתגרים פוטנציאליים ולעבוד עם האינסטינקטים הטבעיים של הכלב שלכם במקום נגדם.
 1. רמות אנרגיה: לגזעים שונים יש רמות אנרגיה שונות, מה שיכול להשפיע על צרכי האילוף שלהם. גזעים בעלי אנרגיה גבוהה כמו לברדור, גולדן רטריבר, בוקסר ודלמטים דורשים פעילות גופנית רבה יותר וגירויים פיזיים כדי למנוע שעמום והתנהגויות לא רצויות. מצד שני, גזעים בעלי אנרגיה נמוכה כמו בולדוגים ופאגים עשויים לדרוש גישת אימונים בקצב איטי יותר, עם מפגשים קצרים וממוקדים יותר.
 1. יכולת אימון: גזעים מסוימים ידועים באינטליגנציה שלהם ובלהיטותם ללמוד, מה שהופך אותם לקלים ונוחים יותר לאילוף. גזעים כמו פודלים, גולדן רטריבר ורועה גרמני הם לרוב בעלי יכולת אילוף גבוהה יחסית, והם מגיבים מעולה לאילוף. גזעים אחרים עשויים להיות עצמאיים או עקשנים יותר, וידרשו גישה סבלנית ומתמשכת יותר לאימון.
 1. טמפרמנט: הבנת הטמפרמנט של כלבכם היא חיונית בפיתוח גישת אילוף יעילה. כלבים מסוימים עשויים להיות רגישים או חרדתיים יותר, וידרשו גישה עדינה וסבלנית, בעוד שאחרים עשויים להיות בעלי ביטחון עצמי ואסרטיביות גבוהה, ואילופם יחייב אתכם להציב גבולות ברורים וציפיות עקביות.
 1. אישיות אינדיבידואלית: לבסוף, זכרו שכל כלב הוא אינדיבידואל עם האישיות הייחודית שלו, ללא קשר לגזע. שני כלבים מאותו גזע עשויים להיות בעלי מזג שונה לחלוטין, רמות אנרגיה ויכולת אימון שונים. זה אומר שאתם צריכים להיות מוכנים להתאים את גישת האימון שלכם בהתבסס על הצרכים והאישיות הספציפיים של הכלב שלכם.
אילוף כלב חדש

טיפ #2: היו עקביים באילוף

לעקביות יש תפקיד מכריע באילוף כלבים והיא אחד הגורמים העיקריים שתורמים ליכולת של הכלב שלכם ללמוד ולהגיב לפקודות או להתנהגויות חדשות. כאשר אתם עקביים בגישה, בציפיות ובשיטות האימון שלכם, סביר יותר שהכלב שלכם יבין מה אתם רוצים ממנו, ושיגיב בהתאם. להלן כמה דגשים בנושא:

 1. הקפידו על תקשורת ברורה: עקביות עם הפקודות, אותות הידיים ושיטות האילוף שלכם מבטיחה שאתם מתקשרים בצורה ברורה עם כלבכם. בהירות זו עוזרת למנוע בלבול, ומקלה על הכלב שלכם להבין ולזכור מה אתם מלמדים אותו. פקודות או אותות לא עקביים עלולים להוביל לתסכול ולהפריע להתקדמות.
 2. חזקו התנהגות טובה: עקביות בתגמול על התנהגות טובה חיונית לחיזוק הפעולות הרצויות. אם לפעמים אתם מתגמלים התנהגות ולפעמים מתעלמים ממנה, הכלב עלול להתבלבל לגבי המצופה ממנו. שבחו, עודדו ותגמלו באופן עקבי כשכלבכם פועל על פי ההתנהגות הרצויה. זה יעזור לו להבין שהפעולה שלו מובילה לתוצאות חיוביות, מה שמגדיל את הסבירות שהוא יחזור עליה בעתיד.
 1. קבעו גבולות והציבו ציפיות: עקביות בהצבת גבולות וציפיות עוזרת לכלב להבין את גבולות ההתנהגות שלו. לדוגמה, אם תאפשרו לכלב שלכם לקפוץ על אנשים לפעמים, אבל לפעמים תנזפו בו כשיעשה כך, הוא לא יוכלו להבחין מתי זה מתאים ומתי זה לא. עקביות באכיפת כללים וגבולות תעזור לכלב לדעת מה מקובל ומצופה ממנו.
 1. שיתוף פעולה של כל בני הבית: צריך שכל בני הבית יישרו קו לגבי שיטות האילוף, הפקודות והחוקים. ציפיות או גישות לא עקביות מבני משפחה שונים עלולות לבלבל את הכלב שלכם ולערער את מאמצי האילוף שלכם. וודאו שכולם יהיו עקביים באינטראקציות שלהם עם הכלב כדי ליצור סביבת אילוף מגובשת ואחידה.
 1. בניית אמון וקשר חזק: עקביות בגישת האילוף והציפיות שלכם מכלבכם עוזרת לבנות אמון ביניכם לבינו. הכלב שלכם ילמד שהוא יכול לסמוך עליכם שתהיו ברורים והוגנים בציפיות שלכם, יטפח קשר חזק יותר וירצה ללמוד מכם עוד. כשיש קשר חזק ואמון הדדי עם כלבכם, האילוף יהיה הרבה יותר קל.
 1. יצירת שיגרה: קביעת שגרה עקבית עבור הפעילויות היומיומיות של כלבכם, כמו זמן האכלה, טיולים וזמן משחק, תתרום לסביבה יציבה וצפויה יותר. שיגרה כזו תעזור לכלב שלכם להרגיש בטוח ויכולה לסייע בהפחתת חרדה והתנהגויות הקשורות ללחץ.

טיפ #3: השתמשו בחיזוקים חיוביים

חיזוק חיובי הוא שיטת אימון עוצמתית ויעילה המתמקדת בתגמול וחיזוק התנהגויות רצויות ולא בהענשה על התנהגות לא רצויה. גישה זו מבוססת על הרעיון שכלבים נוטים יותר לחזור על התנהגויות שמביאות לתוצאות חיוביות מאשר להימנע מפעולה בשל פחד מעונש. מה זה בעצם כולל ואיך לעשות את זה נכון? להלן:

 1. תגמול על התנהגויות רצויות: כאשר הכלב מבצע פעולה או התנהגות רצויה, עליכם לתגמל אותו מיד בשבחים, פינוק או צעצוע. בזכות תגמול עקבי של התנהגות טובה, אתם יוצרים אסוציאציה חיובית עם הפעולה הזו, מה שמגדיל את הסיכוי שכלבכם יחזור עליה בעתיד.
 1. העיתוי מכריע: העיתוי של התגמול לכלב סופר קריטי על מנת ליצור את הקשר בין ההתנהגות לתוצאה החיובית. באופן אידיאלי, עליכם לתגמל את הכלב תוך שנייה עד שתיים לאחר ביצוע הפעולה הרצויה. חיזוק מיידי עוזר לכלב להבין בדיוק איזו התנהגות מתוגמלת.
 1. שימוש בקליקר: כדי לשפר את התזמון והבהירות של התגמולים, כדאי מאוד להשתמש בסמן, כגון קליקר או מילה ספציפית כמו "כן". הסמן מאותת לכלב שהוא ביצע את הפעולה הנכונה והתגמול כבר בדרך אליו. כדי להשתמש בקליקר בצורה יעילה, השימוש חייב להיות עקבי וצמוד לתגמול בכל פעם שהכלב מבצע את ההתנהגות הרצויה.
 1. הפסקת פינוקים בהדרגה: בעוד שפינוקים הם מניע מצוין בשלבים המוקדמים של האימון, כדאי להפסיק אותם בהדרגה עם הזמן. תתחילו את הדילול על ידי תגמול לכלב בפינוקים לסירוגין, ולאחר מכן עברו לאט לאט לשימוש בשבחים, צעצועים או תגמולים אחרים שאינם מזון / חטיף. זה עוזר לכלב לשמור על ההתנהגות הרצויה גם כאשר פינוקים אינם זמינים.
 1. הימנעות מעונש: חיזוק חיובי מתמקד בתגמול התנהגויות רצויות (לעומת ענישה כתגמול על פעולות שאינן רצויות). שימוש בעונשים או בחיזוקים שליליים עלולים ליצור פחד, חרדה וחוסר אמון בכלב שלכם, מה שעלול להפריע להתקדמות באילוף. השתדלו להימנע משימוש בעונשים ככל האפשר.
 1. בניית "בונדינג": אחד היתרונות המשמעותיים של אילוף מבוסס חיזוקים חיוביים הוא שזה עוזר לטפח קשר חזק בינכם לבין הכלב שלכם. על ידי תגמול וחיזוק עקבי של התנהגות טובה, הכלב לומד לסמוך עליכם ולכבד אתכם, מה שהופך את תהליך האילוף לקל יותר, ויוצר חווית למידה מהנה יותר עבור שניכם.

בהצלחה! 

אילוף כלב חדש
אילוף כלב חדש [התמונה להמחשה בלבד 😉]

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

אודות חווית הכלבים
אנו נותנים שירות מקיף בתחום הכלבנות ומציעים פנסיון מפנק, אילוף בתנאי פנסיון, אילוף פרטני, סדנאות לקהל הרחב
וקורס להכשרת מאלפי כלבים.
במהלך שנות פעילותנו רכשנו המון ידע ומוניטין, אשר מוכיחים שוב ושוב את הניסיון המעשי הרב שיש למקום אשר מביא את לקוחותינו להצלחה.

חוויית הכלבים מורכבת מאנשי הצוות המובילים בתחום הכלבנות בישראל, אשר נמצאים במקום מסביב לשעון, ונותנים מענה לכלבים רבים ובעליהם. 

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
הכתבות האחרונות שעלו לאתר
פנסיון לגורים
מידע מקצועי

הכל על פנסיונים לגורי כלבים

גורים, עם האנרגיה הבלתי מוגבלת והאופי הסקרן שלהם, דורשים טיפול מקיף, כולל פעילות גופנית סדירה, משחקים, גירויים, אילוף נכון ושפע של חיבה. כאשר מחויבויות נסיעה

לכתבה המלאה >>

אנחנו נמצאים כאן:

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב.. איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן